Няма да е преувеличение да се твърди, че една доста съществена част от живота на съвременния човек преминава в Интернет. Като се има предвид този факт, съвсем нормално е да се стремим да надникнем в бъдещето на Мрежата и да видим как ще се развива тя. Такъв поглед ви предложихме в бр. 2/2014 г. на дигиталния PC World със статията „Високоефективният и общодостъпен Интернет на бъдещето”, но той, разбира се, трудно може да обхване всички възможни аспекти от развитието на глобалната паяжина. А има и някои феномени в това развитие, които си заслужават специален материал. Именно за един такъв феномен ще стане въпрос в следващите редове.

И така, в близко бъдеще, което всъщност може да настъпи още през следващата година, предстои да бъде реализиран един изключително мащабен по своя размах проект, наречен „Аутернет” (Outernet). Наименованието, което е доста сходно с това на днешната Глобална мрежа, подсказва и аналогичната цел на въпросния т.нар. Аутернет. Той обаче ще се отличава от познатия ни Интернет по една съществена характеристика – ще осигурява първия, единствен и напълно безплатен Wi-Fi сигнал за жителите на целия свят. А както вероятно се досещате, източникът на този сигнал ще бъде извън Земята – в Космоса.

По същество проектът Outernet предвижда използването на съвкупност от източници на сигнал, който ще представлява нещо като гигантски по своя обхват аналог на Wi-Fi рутер, покриващ цялата планета и осигуряващ безжичен Интернет достъп, без да изисква парола от потребителите.

Какви проблеми ще решава Аутернет?

Доста амбициозният по своята същност и мащаб проект Аутернет предполага реализацията на програма , в рамките на която до юни 2015 г. трябва да бъдат изстреляни и позиционирани на ниска орбита стотици миниатюрни комуникационни спътници. Всеки от тях ще осигурява безплатен достъп до Мрежата за компютрите, мобилните устройства и другите джаджи на огромен брой потребители по цял свят.

По такъв начин например ще може да се осигури свободен и безпрепятствен достъп до виртуалното пространство дори в страни като Северна Корея, където царят атмосфера на тотално ограничение на свободната информация и цензура на всички достъпни масмедии.

Разбира се, това ще може да стане в случай, че жителите на КНДР успеят да си осигурят достъп и до някакъв вариант на устройство, с който да използват безплатната глобална Wi-Fi мрежа – нещо, което със сигурност няма да е лесно при положение не само че обикновено не разполагат дори със стар персонален компютър, но и че не рядко им липсва дори електричество.

Така или иначе проектът Аутернет обещава да обърне с главата надолу не само плановете на диктаторите по света, но също и концепцията за предлагане на услуги за Интернет достъп. Реализацията на една такава инициатива със сигурност ще нанесе и сериозен удар по финансовото състояние и делата на Интернет доставчиците по цял свят. По всичко личи обаче, че това няма да спре финансирания от организацията Media Development Investment Fund (MDIF) грандиозен проект Аутернет, който се базира на технология, известна като „datacasting”.

Въпросното решение предполага пренос на данни чрез т.нар. „широки” радиовълни, благодарение на което става възможно транслирането на свободен за използване Wi-Fi сигнал по цял свят. Разбира се, за пълен алтруизъм тук е трудно да се говори, тъй като MDIF все пак се надява да събере поне няколко десетки или даже няколко стотици милиона долара. В случая обаче ще се разчита на волни пожертвования от страна на всеки, който смята, че си заслужава проектът да бъде доведен докрай.

А дали наистина си заслужава, всеки може да прецени и сам. Според ръководството на организацията към днешна дата по-малко от половината население на земното кълбо има достъп до богатството от знания и информация, което се намира в необятните простори на Интернет. По данните на специалистите основен проблем и причина за тази нерадостна статистика е нежеланието на държавните институции в много страни да развиват инфраструктура за Интернет достъп с бюджетни средства, въпреки масовата популяризация на Wi-Fi технологията и наличието на евтини устройства за свързване към виртуалните ресурси на Мрежата.

А както показват и събитията напоследък в страни като Северна Корея, Китай, Сирия, Иран, Турция и други, държани под око от организацията Open Net Initiative, за немалко представители на политическата върхушка достъпът на гражданите до достоверна и обективна информация си е направо злокачествен тумор, който подлежи на спешно изрязване.

Още за техническата част

„Медицинските” операции от споменатия по-горе тип обаче ще станат напълно безсмислени в случай, че проектът Аутернет бъде реализиран. А от техническа гледна точка реализацията му не изглежда никак сложна, особено като се има предвид, че се предвижда използването на сравнително прости миниатюрни спътници, известни като CubeSats. А CubeSat всъщност е формат за малки изкуствени спътници, първоначално използвани за изучаване на Космоса от околоземна орбита. На илюстрациите по-долу могат да се видят няколко примера за такива устройства.

Предвижда се всеки от миниатюрните космически апарати да приема сигнал от наземни станции, разположени във всички части на света. Използвайки методика на базата на протокола User Datagram Protocol (UDP), Аутернет ще отвори достъпа до киберсвета за всички без изключение.

Какво и кога предстои да се случи?

Следвайки графика за реализация на този мащабен проект, ръководството на организацията MDIF има намерение да разгърне програмата възможно най-скоро. Според текущите планове до юни тази година трябва да бъде конструиран първият прототип на бъдещите орбитални спътници за Wi-Fi комуникация. Още през септември 2014 г. пък трябва да бъде изпратено искане до NASA да предостави Международната космическа станция (МКС) в качеството на тестов полигон за проверка на функционалността на техническите компоненти на проекта.

За началото на 2015 г. Media Development Investment Fund е насрочила старта на основния етап, в който влиза сглобяването на всички космически апарати, участващи в проекта. Както вече споменахме, към средата на 2015 г. той трябва да навлезе в своя финален етап по разгръщането на спътниковата мрежа, която ще осигури на цялото човечество безплатен повсеместен безжичен достъп до Интернет, справедливо и находчиво наречен Аутернет.

Твърде хубаво, за да е вярно?

Казаното дотук със сигурност звучи като идилия за редовия Интернет потребител и може би като кошмар за Интернет доставчиците. Но така е само на пръв поглед, защото колкото и да са добри идеята и целта на проекта Аутернет, дори цялостната му реализация едва ли ще може да замени напълно развитите до момента кабелни, безжични и мобилни начини за достъп до Мрежата. Причината за това е заложена в самата технология, която ще се използва за реализацията на Аутернет. Работата е там, че т.нар. широки вълни са всъщност по-дълги от разпространяваните на стандартната комуникационна честота от 2.4 GHz.

Това заедно с факта, че спътниците все пак ще са относително далеч от наземните ретранслаторни станции, автоматично означава и по-ниска скорост на предаване на данните. Това е една от причините от MDIF да подчертават, че всъщност Аутернет няма да предложи пълен Wi-Fi достъп до цялото съдържание в Интернет, a само до някои от най-актуалните и необходими неща като местни и световни новини, специфична информация за фермери, образователни ресурси, спешни съобщения и някои приложения и съдържание, сред които се споменават „музика, филми и игри”.

В действителност свалянето на филми и игри през глобалната Wi-Fi мрежа може и наистина да е възможно, но вероятно ще става значително по-бавно, отколкото сте свикнали. Ако пък искате да стриймвате мултимедийно съдържание или да водите видео- или телефонен разговор в реално време, почти със сигурност ще се наложи да използвате познатите канали за кабелен или безкабелен Интернет достъп. Това означава, че Интернет доставчиците и мобилните оператори също няма да загубят досегашния си бизнес.

С други думи, от разгръщането на Аутернет полза ще имат най-вече хората, които по една или друга причина до момента нямат достъп до Интернет. Потребителите, които сега си плащат за бърз широколентов достъп до Глобалната мрежа, вероятно ще продължат да го правят и занапред – така, както много хора предпочитат да плащат за кабелна или цифрова телевизия, вместо да използват иначе безплатната ефирна. Причините са лесно разбираеми.

Снимка и информация взети от: https://pcworld.bg