Съществуват редица опции за родителски контрол и инструменти за филтриране на съдържание, които са лесни за настройка и използване дори в мобилните устройства. Тези инструменти могат да спестят доста от съвременните дигитални заплахи за подрастващите.

Сърфирането в Интернет със сигурност е сред любимите занимания на почти всеки съвременен човек, а и повечето днешни хлапета безспорно си падат по това забавление. Световната мрежа обаче е пълна и със съдържание, което не е подходящо за когото и да било, камо ли за деца.

Всички знаем и за случаи, когато, оставени без надзор пред компютъра, малките си навличат всевъзможни неприятности онлайн, при това в повечето случаи съвсем неволно. Една проста правописна грешка в изписването на името на сайт, довършването на дума за търсене или клик на някоя привидно безобидна реклама могат да станат причина за някои доста неудобни разговори преди лягане. А съществуват и редица сериозни заплахи като онлайн хулиганство, съмнителни любители на детска близост, измамници, сваляне на незаконно съдържание и какво ли още не.

При това положение изниква и логичният въпрос как можем да защитим невръстните си наследници срещу всичко това. В следващите редове ще опитаме да дадем отговор, без да пренебрегваме факта, че няма начин да направим самата Мрежа безопасна за децата. Това, което можем, е да направим нейните най-мрачни кътчета по-трудни за достъп както през стандартни компютри, така и през таблети или смартфони.

Съществуват редица опции за родителски контрол и инструменти за филтриране на съдържание, които са лесни за настройка и използване. Но по-важното е, че с малко елементарни познания и няколко минути от времето си можете да спестите доста от съвременните дигитални заплахи за своите деца дори когато не сте наоколо, за да ги пазите от тях.

Започнете с Web-филтриране

Най-ефективната предпазна мярка за сърфирането на децата е настройването на функциите за уебфилтриране на вашия домашен рутер посредством OpenDNS. Web-филтрирането може да се настрои поотделно и за всяко от устройствата за достъп, но повечето специалисти по сигурността препоръчват да се опита безплатната или премиална услуга на OpenDNS, защото тя може лесно да филтрира Интернет съдържанието за всички устройства, свързани с рутера.

Като цяло OpenDNS предлага три опции за родителски контрол: FamilyShield, Home и Home VIP. Най-простата опция е OpenDNS FamilyShield, която предлага предварително конфигурирано филтриране на съдържанието „за възрастни“ – просто можете да я приложите на рутера си и да забравите. Опцията OpenDNS Home ви дава възможност да управлявате по-задълбочено филтрирането и настройките за сигурността. За целта ще трябва да си създадете акаунт и да инсталирате един софтуер поне на един от компютрите у дома. Третата опция - OpenDNS Home VIP е от висок клас и се предлага срещу заплащане на абонаментен принцип. Срещу $20 годишно получавате също възможности за детайлна статистика на ползването на Интернет, както и премиална поддръжка.

Такава OpenDNS страница ще видите, когато се опитате да посетите блокиран сайт.

За да започнете експериментите с OpenDNS, първо посетете сайта на услугата и изберете опцията, която най-добре отговаря на конкретните ви нужди. Хубавото е, че уебсайтът на OpenDNS предлага подробни инструкции от типа „стъпка по стъпка“ за прилагането на услугата на най-различни модели рутери, така че не би трябвало да имате затруднения.

Малко по-сложно е филтрирането на съдържание на мобилните устройства в случаите, когато децата се свързват с други Wi-Fi мрежи или през 3G или 4G такива. За целта трябва да инсталирате на мобилното устройство уеббраузър, който предлага такива опции за филтриране. Бихме ви препоръчали програмата K9 Web Protection, която може да се свали от Google Play Store  за Android устройства и от Apple Store за iOS базирани апарати. Ако пък хлапето използва смартфон с Windows Phone 7.5 или 8, то можете да използвате софтуера AVG Family Safety 8.

Включете отличните Family Safety възможности на Windows

От Vista насам всяка версия на операционната система Windows съдържа възможности за родителски контрол, които ви дават шанс да следите и управлявате как се използва РС-то от всеки акаунт, направен в него. Сред вариантите са например опциите за ограничаване на времето, което отделните регистрирани потребители прекарват с компютъра, както и възможността за указване на кои програми и игри могат да бъдат стартирани. На разположение са и начини за строго уебфилтриране. Имате възможност и да получавате доклади за действията на всеки акаунт (включително по e-mail), както и за централизирано управление на настройките за всички защитени акаунти и РС-та през Family Safety сайта на Microsoft.

Ако компютрите, които искате да защитите, използват Windows Vista или Windows 7, ще трябва да си свалите и инсталирате Family Safety приложението, което е част от безплатния защитен пакет Windows Essentials, ако искате да ползвате всички Parental Controls възможности. Въпросните функции за родителски контрол са вградени по подразбиране в Windows 8, където са обединени в раздела Family Safety.

Използвайте Parental Controls опциите в Windows 7, за да указвате какво може да се прави с всеки от акаунтите в РС-то ви.

За да задействате и настроите опциите за родителски контрол в Windows Vista или 7, кликнете на Start, напишете „parental controls“ (без кавичките) и натиснете Enter. В Windows 8 идете на стартовия екран, напишете „family safety“ (без кавичките), изберете Settings и отворете менюто Family Safety.

Използването на уебфилтриране под Windows е силно препоръчително дори ако филтрирате съдържанието и през OpenDNS. Когато се активира, филтрирането в Windows автоматично налага safe-searching опции при използване на големите търсачки като Google, Bing и Yahoo. Освен това дава възможности за блокиране на даунлоудите.

Дори Mac OS X се нуждае от защита

Компанията Apple също изгражда функции за родителски контрол в своята Mac OS X платформа, започвайки от версия Mac OS X 10.4 Tiger насам. Най-новите версии на въпросната операционна система също дават обширен набор от опции като задаване на времеви лимит за използване на компютъра, определяне на допустимите за стартиране от всеки потребител приложения, ограничение на приложенията, които потребител може да сваля от Apple App Store, както и уебфилтриране. Освен това платформата позволява да определяте с кого точно може да комуникира всеки потребител посредством приложенията за електронна поща, комуникации и игри (т.е. Mail, Messages и Game Center). Има също така възможности за ограничаване на достъпа до принтерите, до правенето на запис на CD/DVD и др.

Менюто с родителските контроли (Parental Controls) в Mac OS X ви позволява изключително ниво на контрол върху това, което могат да правят потребителите с този Mac PC.

За да се впуснете в настройките за родителски контрол в Mac OS X 10.5 и 10.6, отворете Apple менюто в горния ляв ъгъл, кликнете на System Preferences и после в секцията System отворете менюто Parental Controls. В OS X 10.7 и по-новите версии акаунтите с родителски контрол трябва да се правят като „Managed with Parental Controls“ регистрации. Ако все още не сте извършвали такъв акаунт до момента, Mac OS ще ви преведе стъпка по стъпка през целия процес.

Заключете iOS устройствата

Apple предлага опции за родителски контрол и в мобилната си платформа iOS (под чието управление работят iPhone, iPod touch и iPads устройствата), макар че тези настройки незнайно защо са подведени под раздел Restrictions (ограничения). Така или иначе, достъпните възможности ви позволяват да блокирате влизането в определени приложения като например уеббраузъра Safari и приложенията Camera и FaceTime (за видеочат).

Освен това можете да забранявате на определени потребителски профили да изпълняват основни задачи като инсталиране или изтриване на приложения. Имате също така възможност да ограничавате достъпа до определено съдържание в зависимост от неговия рейтинг или тип, както и да налагате вкарване на PIN преди осъществяването на покупка през мобилното устройство. Последното е отлична и почти задължителна мярка, ако хлапетата ви имат физически достъп до вашия Apple смартфон или таблет.

Възползвайте се от Restrictions менюто (в секцията General на вашето iOS Settings приложение), за да изключите проблемните приложения.

Конфигурирането на Restrictions ограниченията в iOS става, като отворите приложението си Settings. Намерете секцията General и в нея изберете Restrictions.

Направете си собствени контроли под Android

За разлика от iOS, мобилната операционна система Android не предлага вградени по подразбиране средства за родителски контрол. Но ако имате официалното Google Play Store приложение на своето Android устройство, можете да ограничите типа приложения, които даден потребител сваля в зависимост от рейтинга на програмите, а за покупките да си настроите парола. Ето как: стартирате Google Play Store приложението, отваряте екрана му с настройки за опциите, избирате Settings и включвате функцията Content Filtering.

За устройствата, които нямат инсталирано официалното Google Play Store приложение (обикновено по-евтините или брандирани таблети), спецификите на функциите за родителски контрол варират в зависимост от фърмуер инсталацията на конкретния производител. В някои случаи такива може и да няма изобщо.

Не позволявайте това да ви обезсърчава. Android е доста отворена платформа и за нея лесно могат да се намерят всевъзможни (включително безплатни) приложения и инструменти. Можете например да изберете програмката Application Protection, за да поставите ограничения за неоторизирано използване на приложения на устройството ви.

Извлечете максимума и от Windows Phone

Смартфоните, които работят под управлението на Windows Phone 8, разполагат с базов инструмент за родителски контрол, който Microsoft са кръстили My Family. На сегашния си етап от развитие той позволява само да се ограничават даунлоудите на игри и приложения.

За да използвате My Family, трябва първо да се регистрирате на сайта на Windows Phone и да изберете от менюто опцията My Family. От там, за да включите родителските ограничения, добавете Windows Live ID идентификацията на телефона на своето дете в списъка на My Family. След това определете какви точно даунлоуди трябва да бъдат блокирани.

Не забравяйте и социалните мрежи

Ако хлапетата имат навика да прекарват част от времето си във Facebook, Twitter или други социални мрежи, добра идея е да прегледате предлаганите от съответните ресурси настройки от типа „privacy and security“ (уединение и сигурност). Ако сте постъпили мъдро и сте си осигурили администраторски права за акаунтите на вашите подрастващи наследници, ще можете лесно да установите правила, които ви позволяват достъп и мониторинг на акаунтите при поискване.

Винаги си заслужава да прегледате Privacy Settings менюто във Facebook акаунта на вашето дете. Можете да го откриете, като кликнете на светлосиньото зъбно колело в горния десен ъгъл на Facebook страницата.

След като си осигурите достъп до акаунта на хлапето в социалната мрежа, направете така, че постингите й възможно най-много от другото съдържание да се виждат само от приятелите или одобрените контакти. Може би не е зле също така да задействате някои от опционалните настройки за сигурността, за да затрудните хакването на акаунта.

Ако описаните дотук мерки за социална защита не ви успокояват кой знае колко, помислете за варианта да използвате специализирани защитни инструменти като Avira Social Network Protection. Въпросният софтуер ви дава възможност да следите изкъсо онлайн дейностите на хлапетата, като докладва своевременно всяка неподходяща или опасна комуникация. В края на краищата, дори ако се наложи да инвестирате някой и друг лев, това ще са добре похарчени пари, защото защитават най-ценното.

Информация и снимка взети от: https://pcworld.bg