Япония официално изключи китайски технологични компании от държавните поръчки. Мярката влиза в сила от април следващата година и засяга най-вече "Хуауей". Това е поредния отказ за китайската компания да участва в изграждането на телекомуникационни проекти на чужда територия. В Канада и днес продължава изслушването на изпълнителната директорка на "Хуауей". Тя беше задържана на 1 декември по искане на САЩ. Скандалът доби размерите на търговска война, съобщава БНТ.

Призиви за бойкот на американски стоки и стимули за купуване на продукти на "Хуауей". Това е отговорът на много фирми в Пекин срещу задържането на директорката на компанията.

"Хуауей" е най-големият производител на 5G оборудване в света и гордостта на китайските технологии. Пекин имаше сключени с над 20 държави търговски договори за изграждането на 5G мрежи на техни територии. След задържането на директорката на компанията в Канада, обаче, някои страни започнаха да се отдръпват.

След САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия обявиха, че забраняват на китайската компания да участва в техни проекти. Изтъкнатите опасения са, че лични данни на потребители ще бъдат предоставени на китайските власти.

Лу Кан, говорител на Външното министерството на Китай: Досега не сме чули от някоя държава да има проблеми със сигурността, заради сътрудничеството им с "Хуауей".
От Европейския съюз също се чуват призиви за преразглеждане на отношенията с китайската компания.

Фил Леви, икономически анализатор: Определено се води търговска война - спираловиден конфликт, при който всяка страна отвръща на удара на другата. Странно е, че се случи в момент, когато американският президент се срещаше с китайския.
Доналд Тръмп твърди, че не е знаел за молбата за арест на китайската директорка. Тя беше задържана по обвинение, че е нарушила санкциите срещу Иран. Канадските власти още не са получили молба от САЩ за екстрадиране на директорката. По процедура тя трябва да бъде изпратена до 60 дни след ареста.