Новите технологии от типа на облачните изчисления, допълнителната реалност и 3D печата предвещават светло бъдеще и за образованието. Досега в класните стаи влизаха компютри, интернет мрежи, таблети и електронни учебници. Ден след ден обаче изникват нови технологии и към тях нови възможности за прилагането им. Електронното издание Hi News представи 8 технологии, с използването на които образованието вече няма да бъде такова, каквото го познаваме в момента.

1. Допълнителната реалност

Google Glass, Oculus Rift и други любопитни устройства обещават да внесат в ежедневието ни допълнителната и виртуалната реалност. Подобни нововъведения ще позволяват на потребителите да допълват информацията, която виждат, чрез контактни лещи или очила. В момента достъпът до технологиите за допълнителна реалност за образователни цели е ограничен до приложения за смарфони. Такава възможност към момента предоставя апликацията Sky Map, която позволява изучаване на нощното небе в търсене на съзвездия.

2. 3D принтерът

Детски 3D принтер. Такава вещ трябва да има във всеки клас. Учениците на бъдещето ще могат да отпечатат всеки необходим модел за най-различни задачи. В същото време 3D принтерите непрекъснато поевтиняват, така че скоро ще бъдат достъпни за всички.

3. Облачните изчисления

Облачните технологии се развиват и съвсем скоро всички аспекти от живота ни, включително и образованието, ще бъдат засегнати от тях. В класната стая на бъдещето учениците ще имат електронно устройство, което ще предоставя достъп до домашното и други учебни ресурси в облака. Няма да има тежки учебници, всички материали ще са налични, докато има връзка с интернет. Това нововъведение ще предостави на студентите голяма свобода, като те ще могат да работят по проектите си както от дома, така и на всяко друго място.

4. Социалните мрежи

Много университети вече са регистрирани във виртуалния свят Second Life, за да предоставят на студентите онлайн платформа за общуване. Подобни социални мрежи са бъдещето на голяма част от облачните платформи и те ще позволят на студентите да се съсредоточат върху ученето и свободно да обсъждат идеите си, докато преподавателят е в ролята на модератор. В България няколко университета предлагат такива платформи, но като цяло те са още в процес на изграждане.

5. Гъвкавите дисплеи

Воденето на записки става все още актуално, особено по време на лекции, но таблетите, лаптопите и нетбуците изместват хартията. Тъй като образованието все повече се цифровизира, можем с увереност да кажем, че в бъдеще тетрадките ще отидат на втори план. Гъвкавите OLED дисплеи приличат на обикновената хартия – леки са, гъвкави и невероятно тънки. Те могат да се навият на руло и да се пренасят лесно. За разлика от обикновената хартия тези електронни документи са дълготрайни, а освен това са интерактивни.

6. Биометрията: проследяване на погледа

Още една технология, която бързо получава признание, е биометрията. Тя често се асоциира със сферата на сигурността, тъй като използва неща, които са уникални за всеки човек: пръстовите отпечатъци, разпознаване по формата на лицето, на гласа или ретината. Чрез проследяване на очите може да се установи дали курсът е ефективен и интересен на студентите. От друга страна, моделът на движението на очите може да определи дали материалът се усвоява лесно и дали има някакви проблеми при преподаването.

7. Мултитъч дисплеите

През последните няколко десетилетия бяхме свидетели на появата на проектори в училищата, както и на прехода от тебешира към бялата дъска, върху която се пише с флумастери. Възможно е следващата крачка да бъде свързана със смартфоните и таблетите. Например следващата „дъска“ може да бъде гигантски сензор с течнокристален екран, позволяващ по-голяма интерактивност.

8. Учене чрез игра

Днешните деца, растящи свързани към интернет, страдат от липса на концентрация на вниманието. Това не е изненада, тъй като от ранна възраст YouTube, Facebook и смартфоните пускат обновления по 24 часа 7 дни в седмицата. За да удовлетворят потребностите на бързо развиващото се поколение, училищата в крайна сметка трябва да се откажат от традиционните методи за преподаване. Днес е важно не да запаметяваме масиви от информация, а да знаем къде и как да ги намерим. Така например професор от Вашингтонския университет преподава математика, използвайки Kinect, Wii Remote и PlayStation Move. Доброто ниво на интерактивност увлича студентите и учениците и те усвояват информацията по-добре.

Информация: https://www.monitor.bg