Международни хакери по цял ден опитват да пробият защитата на Facebook, а Марк Зукърбърг дори им плаща за това. Най-голямата социална мрежа е платила 1,5 млн. долара на изследователи в областта на компютърната сигурност. Инвестицията е част от програмата на Facebook за изчистване на софтуерни грешки.

За да определят кои точно специалисти да наемат, от компанията са провели проучвания, от които е станало ясно, че най-голяма част от кибератаките идват от Русия и Бразилия. Именно заради това те ангажирали хакери предимно от тези две държави. Руснаците открили 38 грешки в програмния код, за които Facebook платил по 3961 долара средно за всяка или общо 150 518 долара. Хакерите от Бразилия докладвали за 53 бъга, за които са получили 200 976 долара. В програмата били включени и изследователи от Индия, които допринесли с откриването на цели 136 грешки, за които Зукърбърг платил 184 008 долара. Експерти от САЩ пък разкрили 92 недостатъка, заработвайки 209 024 долара.

Facebook подрежда грешките приоритетно според потенциалната опасност, която всяка една от тях представлява за социалната мрежа и нейните потребители. Колкото по-сериозна е заплахата, толкова по-високо се хоноруват откривателите. Интересното е, че хакерите от Русия и Бразилия са открили по-малко, но по-сериозни бъгове във Facebook, отколкото тези в Индия и САЩ.

Подобни инициативи са популярен метод за увеличаване на сигурността сред големи технологични компании като Google, Mozilla и Hewlett-Packard.

Според експерти това е много по-ефективен подход, отколкото наемането на специалисти по сигурността, и е значително по-евтино от справянето с последствията от евентуален пробив.

Колин Грийн, който е инженер по сигурността на Facebook, пише в своя блог, че компанията е получила 15 000 сигнала за бъгове през миналата година, което е три пъти повече от броя им през 2012 г. От тях 687 сигнала са били оценени като валидни, а 6% от тях са били счетени за опасни. Само за шест часа компанията е реагирала, инициирайки програма за отстраняване на всяка софтуерна заплаха, пише още Грийн.

“Количеството на опасните бъгове намалява и напоследък чуваме от разработчиците, че е все по-трудно да откриеш сериозен пропуск”, продължава Грийн. “За да насърчим проучванията на външни специалисти, ще продължим да увеличаваме заплащането, което те получават за откриването на “добри” грешки.”

Междувременно от компанията информираха още, че ще премахнат съобщенията в мобилното си приложение.

Всеки желаещ да ползва съобщенията ще трябва да си качи приложението Messenger за iOS или Android. Бутонът за съобщения ще остане в приложението, но ще пренасочва чатовете директно към Messenger.

Говорител на базираната в Пало Алто, Калифорния, социална мрежа е потвърдил, че изваждането на Messenger от основното приложение и превръщането му в единствен начин за комуникация чрез лични съобщения във Facebook не е тест. По думите му това поетапно ще се случи по целия свят, като изключение ще правят само устройствата нисък клас с Android, телефоните с Windows и таблетите.

Информация: https://www.monitor.bg