Април може спокойно да бъде определен като месеца на Microsoft. През последните дни софтуерният гигант предприе редица стъпки за подобряване на продуктите и стратегията си в опит да се адаптира към новите реалности на технологичния пазар. Компанията от Редмънд, щата Вашингтон, пусна през изминалата седмица обновената версия на операционната система за компютри и таблети Windows 8.1 Update. Също така обяви, че спира поддръжката на легендарната версия на платформата XP. Прекрати и използването на лицензна такса за софтуера си в мобилни устройства с размер на екрана до девет инча. И пусна офис пакета Office за таблетите iPad на Apple. Microsoft не се задоволи с всички тези промени и продължи да трансформира своите продукти. От тази седмица е вече налична версията за разработчици на обновената операционна система Windows Phone 8.1. Промените в нея са значителни, като се добавя пълноправен гласов асистент, подобряват се редица функционалности – камера, център за известия, нов интернет браузър, възможност за съвместимост между приложенията за смартфони и Windows 8 и др.

Добрата новина е, че за разлика от предишните обновления на мобилната платформа на Microsoft, които бяха достъпни само за новите устройства, настоящият ъпдейт ще бъде наличен за всички умни телефони, които в момента използват Windows Phone 8.

Cortana, активирай се

Microsoft въвежда гласов асистент в новата версия на операционната система за умни телефони. Софтуерният гигант го кръсти Cortana, което ще предизвика усмивки сред доста геймъри, защото това е името на изкуствения интелект в поредицата Halo за игралната конзола Xbox.

Функционалностите на асистента са съпоставими с тези на Siri за iPhone и на Google Now за Android. Cortana може да търси в интернет, да прави отметки в календара, да изпраща текстови съобщения и др. Основната разлика спрямо останалите виртуални асистенти е, че разполага с много повече настройки и възможности за управление. При първото й използване Cortana заменя бутона за търсачката Bing и след това задава няколко въпроса към потребителя относно интересите му, както и иска разрешение за достъп до данните му. Цялата тази информация се съхранява в Notebook, откъдето асистентът се контролира и настройва. Спрямо интересите и зададените параметри Cortana може да дава препоръки, да припомня, ако например трябва да купите безалкохолно от магазина и др. Notebook позволява реално на асистента постоянно да се учи за навиците на потребителя – какво харесва и какво не. Подобно на Siri Cortana може да проведе и кратък разговор с потребителя, като проявява чувство за хумор и остроумие. Възможностите на системата ще се увеличават с времето, особено когато се появят приложения, които да интегрират в себе си гласов интерфейс. Cortana още е във фаза на бета тестване, така че ще има доста проблеми, които трябва се изгладят. В бъдеще ще се добавят и допълнителни функции.

Известия за всички

Друга фундаментална промяна в операционната система е добавянето на център за известия. Сега при приплъзване на горната част на екрана се отваря меню, в което са разположени основни бутони за контролиране на безжичните мрежи (мобилни и Wi-Fi), Bluetooth и др. Под тях се показва списък с различните известия от основни приложения като Facebook, Twitter, календар и др. Досега Microsoft разчиташе изцяло на "плочките" на Windows Phone да дават необходимата информация за известията на приложенията, както и няколкото "центъра", които обединяват потока от данни от всички социални мрежи например (People).  

Обновеният начален екран

Емблематичните "плочки" на Windows Phone също търпят промени. Досега можеха да се поберат до две колони икони на началния екран. Единствено при големите "фаблети" (смартфони с екрани над 5 инча) беше добавена опцията за трета колона. При новата версия на платформата тази възможност ще е налична за всички устройства независимо от размера на екрана. Другото нововъведение е добавянето на фон, който да се появява не само при екрана за отключване на телефона, но и да стои зад плочките. За разлика от Windows 8 за персонални компютри и таблети, в който тапетът стои плътно зад тях, при смартфоните има проблем – големите икони заемат почти цялото пространство на екрана и буквално закриват изображението, което потребителят е избрал. Microsoft са решили проблема – тапетът се вижда през всички плочки, които се оцветяват в основната тема, зададена от потребителя. Така се получава доста интересен ефект при приплъзване на екрана.

Полиране на приложенията

Досегашната версия на Windows Phone разполагаше със специални вградени приложения, чрез които може да се следи състоянието на батерията, колко мобилен интернет е използван, както и колко пространство за съхранение на данни остава. В обновената платформа трите са с разширени функции и могат да дадат много повече информация и управление и са обединени под имената Batery Sense, Data Sense и Storage Sense. Променена е и програмата за онлайн магазина на Microsoft, като е добавена възможността за автоматично обновяване на инсталираните апове. Основният интернет браузър също е подобрен, като вече на потребителите няма да се налага да избират кое да сложат на единствения бутон – дали да е избор на табовете или презареждане на страницата. Вече тези функции ще бъдат разпределени в два бутона, а самите табове няма да бъдат ограничени само до шест. Промени са направени във вграденото приложение за камерата, календара и имейла.

Невидимите промени

Едни от най-важните изменения ще останат дълго време невидими за обикновените потребители. С тях Microsoft прави първи стъпки към пълно унифициране на мобилната си платформа с тази за таблети и настолни компютри. Основният kernel код на Windows Phone 8 премина към стандартния за Windows NT, който се използва от настолната версия. Това не беше усетено от притежателите на смартфони, както и от самите разработчици на приложения. Причината е, че все още самите програми се създават под разновидност на Silverlight, който се използва от стария Windows Phone 7, а не се използват инструментите на WinRT API – чрез който се прави софтуер за Metro интерфейса на Windows 8. Поради тези различия програмистите могат да обменят някаква част от кода чрез инструменти за прехвърляне на определени библиотеки, но все пак в основата си говорим за две различни платформи. 

С Windows Phone 8.1, Microsoft въвежда възможност да се използват т.нар. Universal Apps или универсални приложения. При тях, вместо да се използва Silverlight, разработчиците ще могат да работят със същия програмен интерфейс за WinRT API. Така ще може да се споделя целият код и потребителският интерфейс може да се прехвърли изцяло между смартфон и компютър.

Чрез подобно голямо обновяване на мобилната си операционна система Microsoft цели няколко неща. На първо място я прави много по-конкурентоспособна и оправя различни пропуски, на които iOS и Android разчитат, за да привличат потребители. Освен това постепенно улеснява работата на разработчиците на приложения, които вече няма нужда да пишат различни кодове за Windows RT и Windows Phone, както и постепенно размива границите между мобилната и настолната платформа. За момента най-смели стъпки в тази посока е и създаването на истински хибридна операционна система. Windows Phone 8.1 е точно една голяма крачка в тази посока. Версията за крайни потребители ще бъде готова през лятото.

Информация: https://www.capital.bg
*Снимка: Reuters