През втората половина на следващата година Ostendo Technologies възнамерява да започне производството на прожекторни чипове с холографски възможности, които ще могат да се вграждат в смартфони и таблети.

Прословутата сцена от Eпизод IV на Star Wars, в която бедстващата принцеса Лея приоваваше на помощ чрез холографска прожекция, постепенно се приближава до реалността. Обещание за нещо такова в относително недалечно бъдеще например дава неголямата калифорнийска компания Ostendo Technologies с разработката на нов микрочип, който може да позволи на мобилните устройства да прожектират буквално във въздуха качествени триизмерни изображения.

Всъщност Ostendo работи по тази си технология през последните девето години. За това време компанията е привлякла за развитието на решението около $90 млн, от различни инвестиционни фондове. Налице са и първите резултати от това. Според наличната информация, вече е готова първата версия на микрочипа на Ostendo, която дава възможност за проектиране на двумерни изображения на различни повърхности. При това изображението може да е с диагонал до 48 инча, а при плътност на пикселите от 5000 ppi изображенията са изключително детайлни.

Освен това чипът може да контролира цветовата гама, яркостта и ъгъла на всеки прожектиран светлинен лъч. В същото време устройството е съвсем малко – размерите му са съизмерими с тези на модулите на камерите в съвременните мобилни джаджи, така че лесно може да се вгражда в смартфони, таблети и друга мобилна техника. От компанията заявяват, че следващата крачка в проекта ще е разработка на чип, способен да формира обемни холограмни изображения.

Възможността за проектиране на плуващи във въздуха изображения вече е демонстрирана от някои други компании, но за това обикновено се налага използването на доста едрогабаритно оборудване. Ostendo обаче обещава решение, което по размери е "сравнимо с драже TicTac". Основната част на въпросния прожекторен чип е блок, наречен Ostendo Quantum Photonic Imager и обединяващ процесор за обработка на изображения с матрица от микро-светодиоди. Разбира се, чипът работи под управлението на специализиран софтуер.

Компанията Ostendo вече е демонстрирала работни образци на първата версия на своя чип и твърди, че разглежда няколко възможни варианта за партньорство с неназовани големи производители на мобилни устройства. Доставките на микрочипа за 2D прожекции по план трябва да започнат през следващата година, а потребителски устройства с вграден мини-проектор на негова база би трябвало, според компанията, да се появят "до началото на лятото на 2015 г."

През втората половина на следващата година Ostendo Technologies възнамерява да започне производството на чипове с холографски възможности. Според компанията интегрирането на въпросните изделия в мобилните устройства ще ги оскъпи с около $30, което никак не е много на фона на цените на съвременните смартфони от флагмански клас.

Снимка и информация взети от: https://pcworld.bg/