Не се чувствайте невеж или неинформиран, ако случайно не знаете нищо за мобилните мрежи от пето поколение (5G). В повечето случаи масовият потребител избягва да работи с технически термини и характеристики, особено ако става дума за тясно специализирана сфера като телекомуникациите. За него е важно дадено устройство или услуга да работи добре и да върши действията, за които е предназначено, без проблеми. В ерата на смартфоните и таблетите може да проверяваме електронната си поща, да четем и търсим новини в интернет и да обновяваме статуса си във Facebook. И то почти навсякъде благодарение не само на самите джаджи, но и на мобилната мрежа, която предоставя непрекъсната безжична връзка. Най-масово разпространените технологии от трето поколение (3G) предоставят тези базови действия, по-новите от четвърто (4G) пък позволяват по-бърз обмен на данни, включително и гледане на видео онлайн. Много потребители ще се запитат какво още им трябва? Накъде повече може да се развие технологията?
 
В търсене на правилния път
 
Мобилните 5G мрежи трябва да дадат отговори на тези въпроси. С уговорката, че те все още не съществуват или поне не в завършен вид. Въпреки това Европейският съюз ще включи към програмата за стимулиране на иновациите "Хоризонт 2020" специален проект за развитие на технологията. Европейската комисия ще задели 700 млн. евро за насърчаване на изследователската дейност в 5G мрежите. Проектът ще се осъществяват съвместно с частния сектор, като общо инвестициите от бизнеса и европейския бюджет се очаква да достигнат до 4.2 млрд. евро. По тази начин Брюксел се стреми да върне Европа на върха в телеком сектора, след като все още се бори с изграждането на 4G мрежи и изостана значително от САЩ и Китай в това отношение. Отделно правителството на Южна Корея ще задели 475 млн. долара в развойна дейност за мобилните мрежи от следващо поколение. Така реално вече започна надпреварата кой ще успее да допринесе най-много за създаването на новия телеком стандарт. Основният проблем пред търговци, технологични компании и телекоми е всъщност да бъде намерен консенсус какво точно да представлява 5G. Защото в момента съкращението се използва само като атрактивен технологичен термин, който да привлича внимание.
 
Макар да няма точно определение, това не пречи да се работи по концепция, която да постави основите на следващото поколение мобилни мрежи, които може да влязат постепенно в употреба след 2020 г. Затова водещите производители на телеком оборудване като Nokia Solutions and Networks (NSN), Ericsson, Huawei вече се опитват да намерят очертанията на 5G и нейните възможности. Първата задача на 5G мрежите е да осигури много голям капацитет на интернет връзка спрямо настоящите технологии. Основният проблем, който трябва да се реши, е свързването на голям брой устройства, които непрекъснато си говорят помежду си. През последните една-две години в IT индустрията се говори за "интернет на всичко", в което всевъзможни предмети са свързани с глобалната мрежа от автомобилите, през хладилника и дори четката за зъби. Без необходимата инфраструктура, която да поддържа този пренос на данни, тази концепция няма да може да бъде осъществена. Затова от тази гледна точка развитието на 5G е от ключово значение.
 
Малки сме, много сме
 
От хардуерна гледна точка, ако 4G по технологията Long Term Evolution (LTE) разчита на оптична интернет връзка до базовите станции и по-модерна излъчваща техника, която да осигурява бърз пренос на данни, при следващото поколение акцент се поставя над малките клетки (small cells). Тоест разгръщане на огромна мрежа от голям брой клетки, пръснати на малки разстояния една от друга, които обслужват много потребители непрекъснато. По този начин се осигурява качествена връзка в гъсто населени публични места, Така например, ако се разположат във всеки магазин на голям търговски център, потребителите няма да губят сигнал или да се намали качеството на връзката, независимо колко посетители са се включили или къде се намира най-близката базова станция. За да проработи безпроблемно тази концепция, е нужно да се оптимизират клетките и софтуерът им на управление да може да прехвърля потребителя от едно излъчващо устройство към друго бързо и без да се усеща. 

Технологични пробиви трябва да станат факт в две направления, свързани с радиочестотите. Първата е усвояването на милиметровите вълни - тоест да може да се използва спектъра с честота до 90 GHz. В момента се използват вълни до около 3GHz, защото над тази честота те стават прекалено къси и по-бързо затихват, което ги прави ефективни на много малки разстояния. Поради факта, че става въпрос за ограничен ресурс, използването на повече радиовълни ще позволи и по-бързо и лесно интегриране на технологията и ще разшири нейните възможности.
 
Напред към виртуализация
 
Втората е в т.нар. когнитивно радиоизлъчване, или "умно радио". С други думи, различните технологии за излъчване да могат да споделят и използват една и съща честота. Така те разпределят задачите и се оползотворява напълно спектърът. Управлението на този процес става посредством софтуерно дефинираното радио. Всъщност в мрежите от пето поколение все по-голяма роля ще играят софтуерното управление и виртуализацията на инфраструктурата и процесите в нея. Както в момента ключов фактор в редица индустрии, включително и в телеком бранша, е постепенното виртуализиране на софтуерните мрежи, така се очаква това да се пренесе и към мобилните такива. Затова и облачните технологии ще играят ключово значение при обмена на данни и оптимизирането на трафика. Софтуерно дефинираните мрежи, виртуализацията и облакът вървят ръка за ръка и тепърва ще намерят място в инфраструктурите на телекомите. Затова 5G може да не се отнася толкова до клетките и излъчващото оборудване, колкото до сървърите и софтуера, който седи зад него и оптимизира целия трафик.
 
В сферата на пожеланията
 
Сред насоките, по които се работи по изграждането на концепцията за 5G мрежи, има и няколко интересни, но все още малко далечни идеи. Първата е в развитието на т.нар. Li-Fi безжични мрежи, при които не се използват радиовълни за пренос на информацията, а се разчита на светлинни фотони. Втората е изграждането на World Wide Wireless Web (WWWW) - обширна глобална мрежа с приложения, които да са оптимизирани за мобилни устройства и за скоростите на телеком инфраструктурата.

Докато почти всяка голяма компания от Huawei през NSN до дори Intel работят по формирането на единна визия за 5G мрежи, не всички споделят оптимизъм, че тя има бъдеще в краткосрочен план. Ericsson коментираха по време на Световния мобилен конгрес в Барселона, че липсата на единен стандарт я прави все още едно далечно пожелание и че компаниите трябва да се фокусират повече върху настоящото 4G поколение и по-широкото разпространение на този тип мрежи и устройства.

Отделно някои оператори изразиха съмнения, че програмата на ЕС за насърчаване на изследванията в областта е недостатъчна и усилията за стимулиране на телеком сектора трябва да са насочени в друга посока. "Консолидацията е един вариант, ако искаш да бъдеш лидер на пазара, трябва да имаш водещи и големи телекоми", коментира изпълнителният директор на Telekom Austria (собственик на "Мобилтел") Ханес Аметсрайтер в Барселона.

Независимо какъв път избере Европа, трябва да се отбележи, че доста от бъдещите иновации ще зависят от възможностите за безжично разпространение на интернет навсякъде и на всяко устройство. А в този процес ключово значение има все още неродената напълно технология на мрежи от пето поколение. Въпреки скептицизма на някои компании именно напредъкът в 5G може да върне позиции на Европа в телеком пазара.

Източник: https://www.capital.bg