Бурното развитие на пазара на мобилни устройства и появата на приложения за всякакви случаи направи възможно използването на таблети и смартфони за работа и с критично важни данни. Този факт обаче се използва и от киберпрестъпниците, които непрекъснато измислят все нови и нови способи за увеличаване на доходите си за чужда сметка.

В днешно време повечето вредоносни програми за мобилни устройства имат за цел да крадат пари от доверчиви потребители. Особено популярни сред киберпрестъпниците начини за това са неща като: подвеждане за изпращане на SMS-и (или обаждания) към платени номера, блокиране на информация с цел изнудване, мошеничества с мобилни реклами. Освен това, прихващайки еднократни пароли при осъществяване на финансови операции през мобилните устройства, злосторниците могат да получат и достъп до банковите сметки на жертвите.

Звучи малко стряскащо, но хубавото е, че рискът от мобилни зарази може да се намали значително с придържане към няколко прости правила за безопасност, които звучат така: сваляйте приложения само от официални източници, не разбивайте устройствата си с jailbreak техники и обновявайте своевременно мобилния си софтуер до последната възможна версия.

От друга страна, редно е да се отбележи, че киберпрестъпниците могат да извлекат изгода и без непременно да заразяват мобилните устройства с вредоносни програми. Пример за този факт е една неотдавнашна атака срещу потребителите на iOS, при която злосторниците просто използвали заводската функционалност на Apple за дистанционно блокиране на откраднати телефони. Така в един прекрасен ден човек открива своя iPhone или iPad блокиран, а на дисплея му – съобщение със сума, която трябва да плати, ако иска да получи достъпа до джаджата си обратно.

В други случаи пък потребителите може и да не знаят, че тяхната мобилна джаджа е заразена. Ако обаче ваши познати започнат да се оплакват, че получават спам съобщения от ваше име или от мобилните ви и банкови сметки започнат подозрително да изчезват дребни суми, това може да бъде признак за такава зараза. В такива случаи се препоръчва изпълнението на следните две стъпки:

  •     задължително сканиране на инсталираните приложения с помощта на мобилна антивирусна програма, която освен че открива, може и да премахва малуера;
  •     незабавна смяна на паролите за онлайн банкиране и за мобилни услуги.

Не бива да се забравя, че в повечето случаи създателите на вредоносни програми за кражба на лични данни и пари имат изгода да не афишират заразата, за да могат възможно най продължително време да се възползват от уязвимостта на инфектираното устройство.

Затова се препоръчва устройствата да се сканират с антивирусни програми периодично. А в заключение ето кратко обобщение на няколко прости съвета, които специалистите по киберсигурност обикновено дават по отношение на мобилните джаджи:

  •     сваляйте приложения само от официални източници;

  •     не цъкайте по подозрителни линкове в SMS и e-mail съобщения. Дори съобщението с линк да идва от човек от вашия списък с контакти, най-добре първо му се обадете да го питате дали действително го е пратил той – много вредоносни програми могат да разпращат спам от името на всички контакти от листата на заразеното устройство;

  •     доколкото е възможно, избягвайте обществените Wi-Fi мрежи и задължително включвайте VPN на своето устройство;

  •     избягвайте да използвате най-важните програми, напр. тези за мобилно банкиране, извън средата на вашата защитена домашна или офис мрежа;

  •     не слагайте отметки на опциите “неизвестни източници” и “режи0м на разработчика” в настройките на мобилните си устройства;

  •     не хаквайте своя iPhone с Jailbreaking техники и своевременно обновявайте iOS до най-новата достъпна версия.

Източник: pcworld.bg