Twitter изтри два акаунта, които са обект на оплаквания от турските власти, защото са нарушили "личните права и правото на личен живот", пише вестник "Хюриет дейли нюз".

Това става малко след като високопоставен служител от кабинета на Реджеп Ердоган заяви, че премиерът е сезирал Конституционния съд за неизпълнение на решение, изискващо да се премахне съдържание, което нарушавало неговите права.

Ердоган иска компенсация от 50 000 турски лири. Twitter изтри 2 анонимни акаунта – Харамзаделер, което означава "синове на крадци", и Башджалан, означаващ "първи крадец". Двата профила, които имат стотици хиляди последователи, публикуваха линкове към записи на високопоставени правителствени служители, включително Ердоган, неговото семейство и негови приближени.

Съдържанието на повечето от записите е свързано с голямо разследване за корупция, което стана публично на 17 декември 2013 г. и което включва правителствени служители и бизнесмени, близки до правителството на Партията на справедливостта и развитието.

Отстъпките бяха дотук

Правителството на Ердоган предизвика насмешка в цял свят, след като блокира достъпа до Twitter и Youtube през март заради качено там съдържание, свързано с корупционни скандали. Блокадата на Twitter бе отменена този месец, след като Конституционният съд на Турция постанови, че това нарушава свободата на словото – решение, което Ердоган оцени като грешно и заяви, че трябва да бъде отменено.

Сайтът за видеообмен Youtube продължава да бъде блокиран в Турция. Делегация от Twitter, водена от Колин Кроуел, на 14 април проведе разговори с министри на Ердоган. Не бе постигнато споразумение за откриване на бюро на Twitter в Турция или пък за заплащане на турски данък от Twitter - две от основните искания на Анкара.

След разговорите обаче Twitter изпълни 3 важни решения на съда. Турция иска и премахване на туитове, които смята за вредни за националната сигурност, личния живот на отделни лица и личните права, и настоява Twitter да предаде IP адресите на онези акаунти, които смята за заплаха, добавя "Хюриет дейли нюз".

Twitter заяви сега, че не смята да отстъпва повече пред изискванията на Анкара и "да предоставя информация за притежателите на сметки просто защото някакво правителство го изисква".

Източник: dnevnik.bg